Boğazköy / AMASYA
+90358 233 81 00
bakrac@bakrac.com.tr

Yağlı Süt

Yağlı Süt

Ürün Özellikleri

Özenle seçilmiş kaliteli inek sütlerinden yapılan Bakraç Uzun Ömürlü Süt, 135⁰C’de 3-5 saniyede sterilize edilir, zararlı madde ve organizmalardan arındırılmış aseptik kutulara otomatik olarak doldurulur. Türk Gıda Kodeksi gereği hiçbir katkı maddesi içermeyen Bakraç Uzun Ömürlü Süt’ler, tamamen kapalı ortamda, el değmeden işlenir. Bu sayede doğallığını ve vitamin değerlerini kaybetmez. Bakraç Uzun Ömürlü Süt’ler, ambalajı açılmadan oda koşullarında ilk günkü tazeliğini 5 ay korur. Doğal ve vitamin değerleri yüksek Bakraç Uzun Ömürlü Süt’ler size taze içimli sütler sunuyor.

Besinsel olarak mükemmel bir gıda olan süt özellikle protein, vitamin ve mineraller içerir. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağıdır.

Bakraç UHT Süt, en kaliteli sütleri sizler için kendi üretim çiftliği ve çevre illerdeki modern çiftliklerden, uzman veterinerler kontrolünde en taze haliyle toplar.

Bakraç UHT Süt, sütün ilk tazeliğini, besin değerlerini ve vitaminlerini kaybettirmeden, en ileri teknolojiye sahip üretim tesislerinde, içinde hiç hava kalmayacak şekilde paketler.

Süt UHT teknolojisiyle, 135-150 derecede 2-6 saniye tutularak içinde bulunan ve sütün bozulmasına neden olabilecek, hastalık yapabilecek tüm mikroorganizmalardan arındırılır ve aseptik olarak ambalajlanır.

Homojenize edildiğinden yağı üzerinde birikmez.

Enerji ve Besin Öğeleri100 Gr’daki Miktar
Enerji Değeri (kcal/kj)62,5/261
Protein (g)3,2
Karbonhidrat (g)4,5
Yağ (g)3
Kalsiyum mg 105
%
GERÇEK ANADOLU LEZZETİ

"Gerçek Anadolu Lezzetleri"

tr_TRTürkçe